3711 zmizeniŘekne-li se Jakub Krčín, určitě vám přijdou na mysl rybníky a kapři. Možná ale nevíte, že smrt nejznámějšího českého rybníkáře je obestřena tajemstvím. Jak vlastně zemřel? Je to paradox, protože právě on se zabýval „posledními“ věcmi

poněkud důkladněji. V obděnickém kostele si nechal postavit vlastní náhrobek, na kterém se skvěl latinský epitaf. Jeho ostatky zde však nespočinuly a letopočet úmrtí rovněž chybí. Jeho tělo se totiž nikdy nenašlo a lidé soudili, že ho odnesl sám ďábel. Do pekla, respektive do pekla pod Rožmberský rybník. Předpokládali jeho současníci, že byl ve spolku s temnými silami? Že by bez jejich pomoci nemohl stvořit tak monumentální dílo?

3711zmizeni 1Vzorný panský úředník

Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan se narodil roku 1535. Jako potomek zchudlého zemanského rodu jistě neměl na růžích ustláno, ale byl ctižádostivý. Studia vodohospodářství na Karlově univerzitě sice nedokončil, ale jak víme, budováním rybníků na Třeboňsku se nesmazatelně zapsal do historie. Nejprve to ovšem zkoušel ve funkcích panských úředníků, jako purkrabí Českého Krumlova a regent Rožmberského panství. Službu bral velice vážně a zasloužil se o rozkvět panství Rožmberků. Některé rybníky pouze rozšířil, jiné sám založil. Svůj největší - Rožmberk - budoval plných šest let. V osobním životě měl poněkud smůlu. Nejprve se oženil s o třicet let starší vdovou Dorotou Slepičkovou. Každého napadne, že to bylo kvůli majetku, který Dorota zdědila. Ale důvod byl daleko vážnější. Jakubu Krčínovi totiž hrozilo vězení pro dlužníky. Po jednadvaceti letech ovdověl a jeho druhou manželkou se stala Kateřina Zelendarová. Za třináct let manželství mu porodila šest dcer.

Hůl ze Žižkova stromu

Syna se tedy nedočkal a my si umíme představit, jak ho to rmoutilo. Mužský potomek byl pro něho životně důležitý. Jakub Krčín neměl totiž komu předat svoji živnost. Navíc měl získat Sedlčanské panství jen pod podmínkou, že zplodí syna. Pokud by měl dcery, ty by po jeho smrti byly vyplaceny a panství by získal Vilém z Rožmberka, který si tuto podmínku stanovil. Dcery tedy o zděděný majetek, o který se mimochodem Jakub Krčín za svého života velmi dobře staral, přišly.A ještě jedna legenda se váže se jménem proslulého zakladatele rybníků. Prý se velmi zajímal o hůl jistého hejtmana, který mu prozradil, že pochází z dubu, pod kterým se narodil Jan Žižka. Krčín neváhal, k dubu se vydal a větev, ze které si pak zhotovil hůl, si vlastnoručně odřízl. Jakub Krčín sice své řemeslo nikomu nepředal, ale zasloužil se o to, že rybníkářství posílilo tehdejší „ekonomiku“. Hned po proslulém českém pivu. A jihočeský kapr? V oněch časech se začal vyvážet do celé Evropy a pojmem zůstal dodnes.

LENKA STRÁNSKÁ

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139070
DnesDnes130
VčeraVčera189
Tento týdenTento týden130
Tento měsícTento měsíc1215

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice