2911tajemství věčnéhoPrvní čínský císař Čchin Š´chuang-ti patřil k doslova posedlým po nesmrtelnosti, a proto se snažil všemožně hledat různé prostředky, jak dosáhnout věčného života. Z těchto důvodů posílal na všechny strany své lidi, aby mu zjišťovali, jak toho dosáhnout. Vyhledával

též různé kouzelníky a mágy, od nichž se dozvěděl, že zvláštní byliny, rostoucí na Ostrovech nesmrtelnosti u severovýchodního pobřeží, mu mohou zajistit věčný život. Čchin poté vyslal několik výprav, aby tyto bájné ostrovy objevily, avšak zcela neočekávaně jej zastihla smrt v pouhých 48 letech, když očekával návrat posledního loďstva.

Dokonale zachovalé tělo

Nešťastný císař nebyl svým hledáním nesmrtelnosti nijak výjimečný. Roku 1972 byla na severovýchodě provincie Che-nan objevena hrobka paní Tai, která zemřela v roce 168 před naším letopočtem. Po otevření hrobu bylo nalezeno dokonale zachovalé tělo, ačkoli pohřeb se konal před více než 2 000 lety. Tělo přitom nebylo nabalzamováno, ale hrob nechali dávní specialisté zapečetit takovým způsobem, že do něj vůbec neměl přístup vzduch.

Živili se rosou a vzduchem

Ve staré Číně měli lidé dobrý důvod věřit, že nesmrtelnost není nedosažitelná. Oficiální čínské encyklopedie a náboženské texty zachycovaly příběhy o mužích a ženách, kteří se stali nesmrtelnými a před zraky celých vesnic se vznesli k nebesům. Vyprávělo se též o věkovitých poustevnících, kteří vypadali jako mladíci a živili se jen rosou a vzduchem.

Čemu věřili taoisté

Ti, kdo toužili po nesmrtelnosti, se vydali cestou taoismu, jednoho z velkých čínských náboženství. Dlouhověkosti se podle něj dalo dosáhnout kombinací technik zahrnujících dýchání, životosprávu, tělesná cvičení, meditaci a pohlavní život. Člověk se pak stal sien - tedy nesmrtelný - na úrovni jakéhosi poloboha, který se dovedl vznášet, měnit počasí, brát na sebe zvířecí podobu, být neviditelný a snad i žít navždy. Osobní a duchovní ochranu před smrtí zajišťovaly magické amulety se stylizovanými znaky psané rukou odborníka. Taoisté rovněž provozovali tchaj-ťi-čchian, což představovalo tělesná cvičení, jejichž základem byly pohyby dlouhověkých zvířat, ke kterým patří například želvy či jeřábi.

Čínská alchymie

Ve 3. století před naším letopočtem kouzelníci tvrdili, že dokážou zajistit dlouhověkost pomocí opatrného užívání léčivých bylinek. V následujícím druhém století před naším letopočtem hledali tehdejší alchymisté formuli nesmrtelnosti v kovech a minerálech. Na rozdíl od západní alchymie, která si kladla za cíl proměnu obyčejného kovu ve zlato, se čínská alchymie zaměřovala spíše na tajemství věčného života. Nešťastný první čínský císař i paní Tai však přece jen dosáhli určitého druhu nesmrtelnosti. Paní Tai zemřela, ale nikdy nezestárla. A Čchin Š´-chuang-ti, jehož mauzoleum střeží pověstní vojáci z pálené hlíny, je zase stále připomínán jako vládce, který započal stavbu Velké čínské zdi.

(kov)

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139023
DnesDnes33
VčeraVčera280
Tento týdenTento týden1179
Tento měsícTento měsíc753

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice