Slunce vstoupilo do znamení ŠTÍRA 23. října a setrvá v něm do 22. listopadu. V přírodě se začíná vše rozpadat a rozkládat, připravuje se k symbolickému spánku. Z našeho života se vytrácí světlo, učíme se přijímat, že život je ve své šířce konečný. A stejně tak se zrozenci narození ve

znamení Štíra v určité fázi svého života dostávají do situací, kdy se musí vyrovnat se smrtí jako s přirozenou součástí života.

Jaká je esence Štíra?

Štír je osmé znamení zvěrokruhu, jde o živel vodní s kvalitou fixní. V astrologii vládne osmému domu horokopu (dům individuálního nevědomí). Vládnoucí planetou Štíra je Mars (boj) a od roku 1930 také planeta Pluto (moc). Klíčovým je význam: Já toužím a proměňuji se. Zrozenci tohoto znamení (nebo ti, kteří v něm mají převahu osobních planet) jsou velmi emocionální. Se Štírem se vše děje intenzivně, černobíle, bez kompromisů. Společně s vládcem podsvětí (Pluto) sestupujeme do hlubších vrstev, do míst, kde se setkáváme s konečností, se smrtí. Na symbolické rovině řídí Štír proces transformace. Ukazuje, že musíme ukončit vztahy, věci, strategie, které nám již neslouží, aby se naše duše mohla vyvíjet. Vztahy se prohlubují, získávají větší rozměr, vášnivější rovinu. Učíme se odevzdat a prožít tak „malou smrt“ (nejpatrnější je to v prožitku sexuálního spojení). Pokud se nám to nedaří, vystupují stinné stránky Štíra. Abychom se vyhnuli bolesti, ztrátě, opuštění, uchylujeme se k moci, kontrole, žárlivosti, podprahové agresi. Velká síla Štírů je v jejich odhodlání, vášni a motivaci. Jsou výbornými stratégy, milují vše tajné a nebezpečné, pohybují se rádi na hraně, potřebují cítit vzrušení, adrenalin. Mají skvělé organizační schopnosti, dokážou proniknout pod povrch věcí, mají silnou vůli, analytického, podnikavého a detektivního ducha.

Archetyp Štíra

S principem Štíra je spojeno jedno z nejvýznamnějších mystérií antického Řecka - tajné kultovní obřady - tzv. Eleusínská mystéria, jež se týkají plodnosti, vzniku a zániku života, ztráty a smutku. Tato mystéria jsou součástí mýtu o Hádovi a Persefoně, jež je spojen s příchodem jara a zimy. Hádes je bratrem Dia (vládce na Olympu) a Persefona dcera Démétéry (bohyně plodnosti). Hádes se zamiluje do Persefony. Opustí proto Podsvětí, pronásleduje ji a nakonec unese do své říše. Déméter dceru hledá, pak prosí neúspěšně Háda, aby jí dceru vrátil. Zeus, aby ji uklidnil, vyšle do podsvětí dalšího boha, Herma, aby Persefonu přivedl zpět. Ona však v podsvětí pozře šest semen granátového jablka, čímž je její osud definitivně zpečetěn. Démétér truchlí, přestane plodit a Zemi hrozí smrt. Nakonec se Zeus slituje a povolí Persefoně pobývat tři čtvrtě roku na světě (jaro, léto, podzim) a čtvrt roku pobývá v podsvětí s Hádem (zima).

Jaké části těla Štír řídí?

Štír je ovládán planetou Pluto, která řídí tvorbu buněk a reprodukční funkce těla. Štír pak v horoskopu ovládá tlusté střevo, močový měchýř, konečník, dělohu, menstruaci, endokrinní žlázy, varlata, prostatu. Zrozenci Štíra jsou proslulí silnou energií a představivostí, emocionalitou.Psychosomaticky viděno, příčiny jejich nemocí mohou souviset s tím, že vše prožívají v obrovské intenzitě a tu navíc mnohdy obracejí proti sobě. Jsou náchylní k problémům a infekcím pohlavních orgánů, onemocněním močových cest. Trpívají bolestmi hlavy, různými infekcemi a horečkami. Nevyhýbají se jim však ani různá autoagresivní onemocnění, alergie, ba dokonce nevyléčitelné (smrtelné) choroby. Jako další vodní znamení jsou výjimečně citliví na životní prostředí, zejména na houby, bakterie a viry.

Co čekat v čase Štíra?

Jupiter vstoupil 10. října do Štíra, zůstane zde do 8. listopadu 2018. Během toho vystoupí do popředí rozhodnost, vůle, závazek a síla. Budeme méně zaměřeni na to, co je spravedlivé nebo zdvořilé, více nás bude zajímat, jak se dostat pod povrch záležitostí. Bude nás lákat tajemství, poroste touha řešit problémy. Rozvine se zájem o terapeutické směry i dovednosti, budeme přehodnocovat hlubší partnerská spojení. Úplněk kulminuje 4. listopadu na 11. stupni Býka. Úplňky jsou dobou sklizně, ale také ukončení všeho, co už v našem životě nemá místo. Semínka, která jsme zasadili v květnu tohoto roku s novem v Býku, mohou být zralá a připravená ke sklizni. Co dozrálo? Luna v Býku je hodně o hodnotách, loajalitě, penězích. V opozici na Slunce ve Štíru budeme usilovat  o nastolení rovnováhy v přijímání a dávání ve vztazích, především těch partnerských. Nov ve Štíru vrcholí na 26. stupni 18. listopadu. Dává nám příležitost ke změnám. Tam, kde se v našem horoskopu nachází znamení Štíra, budeme ochotni vstoupit do krize, abychom navodili změnu. Nejvíce budou (v případě obou lunárních fází) ovlivněni zrozenci znamení Býka, Štíra, Lva a Vodnáře.

Pavlína Holancová – astroložka, konstelářka – www.pavlinaholancova.cz, tel.: 725 509 063

Foto: Danuše Mudriková – ART-GRAFIK DANUŠE.

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139021
DnesDnes6
VčeraVčera280
Tento týdenTento týden1152
Tento měsícTento měsíc726

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice