V roce 2015 překročila sonda Kepler tisícovku objevených exoplanet, čímž se pustila do vyhledávání druhé tisícovky. Tato jediná sonda tak našla více planet ve vesmíru než všechny ostatní družice s pozemskými přístroji dohromady. Kromě toho také objevila téměř 3 200 takzvaných
planetárních kandidátů, z nichž by následovně mohlo být přibližně 90 procent potvrzeno jako skutečné planety. Mezi nimi se pravděpodobně bude nacházet řada planet podobných naší Zemi.
Sonda Kepler byla vypuštěna v roce 2009 a vyšla na 600 milionů dolarů. Vysílala velké množství dat až do roku 2013, kdy jí selhal druhý ze čtyř setrvačníků, které ji stabilizovaly v kosmickém prostoru. Sonda však i s tímto omezením zůstává v provozu nadále. Už však nepozoruje pouze jedno místo na obloze, ale vždy po určité době mění orientaci a začíná sledovat jinou oblast.
Na průzkum vesmíru se pak vydávají i další sondy. Například v roce 2007 vypustil americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA vesmírnou sondu Dawn, která prozkoumává pásmo asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Sonda Dawn se v prosinci 2015 přiblížila pouhých 385 kilometrů k planetce Ceres, kde nalezla zmrzlou vodu. Už jenom tato skutečnost znamenala značný úspěch, takže sonda začala planetku podrobněji zkoumat. Od planetky Ceres, která obdržela pojmenování po římské bohyni plodnosti, tak sonda posílá velmi ostré snímky. Pozorovat na nich lze mimo jiné krajinu plnou kráterů, které zřejmě vznikly dopadem jiných menších těles. Od naší Země je Ceres vzdálena přibližně pět miliard kilometrů.
(kov)