4003pribehByli to takoví Rockefellerové raného novověku, ti Fuggerové. Finančnickou a obchodní dynastii přivedl k největšímu rozkvětu Jakob Fugger (1459 – 1525). Přídomek Bohatý (německy „der Reiche“) si tedy bezesporu zasloužil. Co dokázal a čím si svoji proslulost vydobyl?

Jakob Fugner se narodil roku 6. března 1459 v Augsburgu, v početné měšťanské rodině. Ta rozhodně nouzí netrpěla, vždyť už jeho dědeček Hans se obchodem s přízí a bavlnou domohl slušného majetku a společenského postavení.

Zelená vdova“ Sybilla

Jakob prý už jako čtrnáctiletý zastupoval rodinnou firmu v tehdy obchodně zajímavých Benátkách, ve kterých o něco později studoval bankovnictví a obchod. Zdejší renesanční sloh se mu natolik zalíbil, že poté, co ještě „přičichl“ ke stavebnictví, nechal stavět domy tohoto stylu ve svém rodném Německu. Oženil se až když dovršil téměř 40. let života s dívkou o polovinu mladší jménem Sibylla, která pocházela z bohatého patricijského rodu. Z dnešního pohledu bychom mohli konstatovat, že se z ní záhy stala zabezpečená a osamělá manželka uzavřená ve zlaté kleci. Za rovných 40 tisíc guldenů pro ni sice zakoupil šperky, které prý byly válečnou kořistí z bitvy, jež se odehrála mezi Karlem Smělým a Švýcary, ale jinak zřejmě vzorným manželem nebyl. Nebohá Sibylla si musela zvyknout na to, že Jakob trávil stále více času mimo domov a že se jim ani nepodařilo zplodit potomka. Lze se pak divit, že po jeho smrti nedodržela lhůtu povinného vdovského smutku a opět se provdala pouhých sedm týdnů po svatbě?

Lobbisté raného novověku

Jakob Fugger si držel primát nejbohatšího podnikatele na evropském kontinentu. A protože zemřel bez potomků, jeho jmění zdědili synovci Anton a Raymond, kteří ho ještě rozmnožili. V čem byli Fuggerové jedineční? Například financovali Habsburky, zvláště pak Maxmiliána I. Finanční injekci od nich dostal i jeho vnuk král Karel I., když se ucházel o vládu nad Svatou říší římskou. Z dnešního hlediska se to dá nazvat lobbováním, ale my víme, že peníze nepáchnou v žádné době. Toho si byli tehdejší mocní také dobře vědomi.

Titul pro zvýšení prestiže

Ke štěstí scházelo Jakobovi jen jedno - povýšení do šlechtického stavu. Protože co jsou peníze bez příslušného rodokmenu? To se podařilo roku 1511 (Jakob obdržel titul svobodný pán), ale dlužno podotknout, že některá panství rodina vlastnila již dlouho předtím. Titul říšského hraběte získal Jakob od Maxmilána roku 1514. Inu něco za něco. Tehdejším nositelům modré krve se toto povyšování moc nelíbilo, neboť praxe kupování titulů byla v té době věcí zcela neznámou. Ale co mohli dělat?

Sociální bydlení pro chudé

Abychom však nebyli k proslulým obchodníkům a finančníkům nespravedliví, musíme přiznat, že Fuggerové, se činili i na poli dobročinnosti. Sice finančně podporovali také papežskou kurii, ale Jakob zřídil v roce 1521 i nadaci, která sídlila v jeho rodném Augsburgu. V domech k tomuto účelu zbudovaných bydleli ti nejchudší a nejbědnější občané. A to za nájem opravdu symbolický. Podnikatelské aktivity Fuggerů zasáhly podstatnou část Evropy a byly velmi pestré. Od obchodu s látkami až po investice do těžby drahých kovů. Mimochodem, věděli jste, že na území dnešního Slovenska založili největší podnik na těžbu mědi a stříbra, který v té době existoval?

Lenka Stránská

Foto: Pixabay

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

139023
DnesDnes33
VčeraVčera280
Tento týdenTento týden1179
Tento měsícTento měsíc753

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice