4106vysebrodsksaVyšší Brod, významný cisterciácký klášter z roku 1259, býval centrem umění a vzdělanosti. Vyšebrodská madona pak celý posvátný komplex zaštiťovala svou duchovní ochranou. Pátrali jsme pro zdejších záhadách a zajímavostech. Jednu záhadu jsme zažili, když

se z kláštera stalo muzeum. V 70. letech minulého století zde zkolabovalo hned několik návštěvníků z tehdejšího východního Německa. Později se ukázalo, že všichni měli v taškách poměrně kvalitní fotoaparáty. Nelíbily se přístroje duchům? Zapůsobila to nějaká magnetická síla, která narušila biopole vybraných jedinců? Něco podobného se dělo i na Zvíkově, své by o tom mohli vyprávět filmaři, kteří tu několikrát natáčeli. Vyšebrodský klášter založili Rožmberkové z vděčnosti k Panně Marii. Ta prý zachránila slavného potomka Vítkovců – Voka z Rožmberka. Podle legendy zde v kryptě leží i poslední rodový vládce, Petr Vok. Po jeho pohřbu údajně hrobku zazdili, více sem nikdo nikdy nevkročil. Podle jiné pověsti tu šlechtici z Růže sedí u kulatého stolu, nejsou uloženi v rakvích. To už je ale jen folklór, odkazuje k mýtům o králi Artušovi. Na druhou stranu zde cítíme i zřetelné zednářské a rosekruciánské alegorie. V roce 2011 se uskutečnil výzkum znovuobjevené krypty, který přinesl zásadní poznatky. Nalezly se i dřevěné rakve a cínové sargofágy.

Celý komplex je doslova nabit pozitivní energií, v gotických klenbách objevíme i četné hermetické symboly. Nejde ale o nějaká supertajná poselství související s matematikou a geometrií. Musíme si uvědomit, že ve 13. století byla značná část obyvatelstva negramotná. A právě díky „vysoké“ matematice a geometrii mohly vzniknout dodnes odvážné a obdivované katedrály. Tyto znalosti pravděpodobně do Evropy přinesli templáři ze Svaté země. Rytíře tam vyslal svatý Bernard, zakladatel cisterciáckého řádu, muž velmi vzdělaný a osvícený.

V kapitulním sále jsou pohřbeni vyšebrodští opati a řeholníci. Prý tu spočívají i ostatky popraveného Záviše z Falkenštejna. Řádu daroval zlatý byzantský kříž, monstranci s drahými kameny. Dnes tato památka (známá jako Závišův kříž) patří mezi deset největších cenností v republice. Rovnat se jí mohou jen korunovační klenoty či relikviář svatého Maura. Závišova hlava má být zazděna v levé zdi kapitulní síně. Existují ale i jiné „zaručené“ návody k hledání. A záhadný Závišův duch? Ten prý dodnes bloudí klášterem.

Jiří Nový

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

147957
DnesDnes184
VčeraVčera208
Tento týdenTento týden1107
Tento měsícTento měsíc4017

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice