Neoficiální titul nejkrásnějšího jezera světa patří guatemalskému kalderovému jezeru Atitlán na jihozápadě Guatemaly (území departementu Sololá). Přiřkl mu ho Alexander von Humboldt, když ho 

poprvé spatřil. A není divu, pohled na modrou vodu, nad kterou se po ránu válí tajemný mlžný opar, zelenou vegetaci na březích a panorama tří místních vulkánů - Atitlán, Tolimán a San Pedro člověku doslova bere dech.
Vědci zatím neměli možnost jezero více prozkoumat. I jeho hloubka je tak předmětem spekulací, hovoří se minimálně o 340 metrech, ale přesné údaje chybějí. Jak jezero vzniklo?
Příčinou byl výbuch 6000 metrů vysoké sopky před 84 tisíci lety, jezero vzniklo v kráteru, ovšem tehdy bylo plné kyseliny a smrtonosných sloučenin z lávy a popela. Do podoby, v jaké ho známe nyní, dospělo o desítky tisíc let později, kdy se kráter zaplnil vodou.
Ing. Dominik Tom Tetík, který v Guatemale strávil rok a půl života a pravidelně se tam vrací, říká, že Mayové považují jezero Atitlán za „centrum světa“. Co nám ještě prozradil?
Má jezero nějaká specifika, má třeba nějakého boha, kterého místní lidé uctívají?
Hladinu jezera vždy po poledni čeří vítr Xocomil. Traduje se, že je to vítr, který smývá hříchy. Zvedá na hladině jezera až dvoumetrové vlny a jeho příčinou je srážka vlhkého vzduchu od Pacifiku se vzduchem, který proudí z hor. Co se týče božstev, má u jezera Atitlán dost přívrženců Maximón. Lidé mu jako obětiny nosí kořalku, cigarety, doutníky a podobně, doufají, že si ho nakloní a on jim za jejich dary pomůže řešit jejich potíže se zdravím, láskou nebo penězi.
Chystáte se do Guatemaly i letos?
Ano, připravuji expedici, je plánovaná v termínu od 25. února do 20. března. Beru zájemce do míst, kam se turisté běžně nedostanou. Vyslechnou si vyprávění o zdejších zázracích, uvidí stavby Mayů v Tikalu, čeká je swet lounge - sauna - s indiány u jezera v džungli, hory a Todos Santos, kde žijí pouze původní obyvatelé vesnic, navštíví i Atitlán, černošské město Livingstone, vodopády v džungli s horkou vodou a další místa. Podívají se i za šamanem Billem Clemensem, kterému se říká doktor Gato, a dalšími šamany a léčiteli. Když nám bude přát štěstí, zúčastní se i tradičního rituálního šamanského ohně. Tuto cestu nelze brát jako zájezd cestovní kanceláře, je to výlet za svým já, za poznáním sebe sama. Je to taková malá expedice do hlubin své duše. Je vhodná pro jedince, kteří hledají odpovědi na životní otázky, ocitli se v tíživé životní situaci nebo chtějí poznat a pochopit - naučit se šamanským vědomostem, rádi by změnili svůj život, něco na něm vylepšili atd.
Co se týče pohybu místy, kam turisté běžně nejezdí – není to nebezpečné?
Celá cesta je bezpečná. Nejenom že nehrozí nebezpečí od místních obyvatel, kteří jsou mírumilovní a usměvaví, ale do Guatemaly se nemusíte nechávat ani nijak očkovat.
(zem)
Kontakt: 778 544 566, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.guatemaya.cz

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

123422
DnesDnes154
VčeraVčera284
Tento týdenTento týden2805
Tento měsícTento měsíc8128

Partnerské weby