Voynichův manuskript byl objeven v roce 1912. Uvádí se, že vznikl v letech 1404 – 1438, dochovalo se 240 stran z pergamenového papíru, obsahuje na 35 tisíc slov. Zapsaný je v řeči, kterou nikdo nezná. Údajně byl poměrně nedávno rozluštěn, ale zda se jedná o

skutečný překlad záhadného textu, nelze určit. Ještě podivnější jsou však ilustrace v knize. Nakresleny jsou zde neznámé rostliny, nahé ženy v podivných situacích, kruhové diagramy a další zajímavé obrazce. Ani zde se nepodařilo rozluštit, co vlastně výtvarník nakreslil. Neznámý je i autor, kniha byla pojmenována po objeviteli rukopisu. Knihu získal v roce 1912 americký obchodník Wilfrid Michael Voynich v Itálii. Nyní ji vlastní Yaleova univerzita. Podle některých indicií mohl rukopis vzniknout v Čechách.

Soubor věd

Kniha se dělí na několik částí. Každá vlastně zastává s největší pravděpodobností daný vědecký obor - astronomii, biologii, botaniku, kosmologii a farmakologii. Alespoň to tak vypadá podle některých obrázků. Do botanické se řadí kresby rostlin. Rozpoznat se ale podařilo jen malou část, zbytek se označuje jako těžko identifikovatelný, některé rostliny nelze ani ke známým přirovnat. Nejde jednoduše určit, o které se jedná. Vyhodnoceny byly jako neznámé. Do farmakologické části patří vyobrazení části rostlin a odhaduje se, že se nejspíše jedná o recepty pro léčebné účely. Do biologické zase patří obrázky nahých žen koupajících se v podivných útvarech připomínající lidské orgány. Kosmologii se přiřazují ilustrace vyobrazující podivné mapy a astronomii zastupují obrazce náčrtů zvěrokruhu, astronomické a astrologické diagramy a další.

Autor a historie

Z dochovaných záznamů byl doložen jako první vlastník Georgius Barschius, alchymista, který žil v Praze v 17. století. S knihou si ale rady nevěděl, rozluštit ji nedokázal. Následně ji vlastnil lékař Jan Marcus Marci, který se pokusil o rozluštění, ale nejspíše také neúspěšně. Neexistuje žádný záznam o tom, zda se mu to podařilo. V záznamech následuje celkem dlouhá pauza, ve století devatenáctém měla kniha patřit jezuitům. Následně se kniha objevila u Wilfrida MichaelaVoyniche. Po jeho smrti byla majetkem antikvariátu a pak prodána univerzitě.

O autorovi se vedou spory. Jedna z teorií tvrdí, že je dílem Leonarda da Vinci, ovšem je zřejmé, že knihu napsal pravák, ale Leonardo byl levák. Vyloučily ho i další výzkumy. Arnošt Vašíček zase přisuzuje autorství Angelu z Florencie, kterému byla koníčkem astrologie a botanika. Další teorie zmiňují několik možných autorů, až po tvrzení, že se jedná o jakýsi podvrh, který nedává smysl a na němž se měl podílet některý z předešlých majitelů.

Tajemství odhaleno?

Přestože pokusy o rozluštění Voynichova rukopisu neustále probíhají, objevila se zhruba před rokem informace o nadšené badatelce, která tvrdila, že knihu přeloží. Irena Hanzíková, jejímž velkým koníčkem je staré písmo, prohlásila, že přeložený obsah knihy bude pro mnohé velkým překvapením, protože všechny dosavadní hypotézy jsou mylné. Na celý překlad se stále čeká.

Tvrdí, že jde o knihu života a údajně si je skoro jistá i autorem. Otázkou je, kdo potvrdí pravost překladu, když dosud nemá nikdo tušení, o čem kniha skutečně je a jakým písmem či šifrou je napsána. Kniha je tedy neustále opředena velkým tajemstvím, kterého se rádi ujímají jak badatelé z celého světa, tak záhadologové. Byla dokonce inspirací k napsání bestselleru s názvem Ztracený symbol, jehož autorem je Dan Brown. Své tajemství si ale zatím rukopis úspěšně chrání.

(kuč)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

126274
DnesDnes157
VčeraVčera214
Tento týdenTento týden1265
Tento měsícTento měsíc5506

Partnerské weby