Bornholm je ostrov o rozloze 587 kilometrů čtverečních v Baltském moři, na němž žije asi 45 000 obyvatel. Ačkoli se nachází v blízkosti pobřeží Švédska, patří Dánsku. Má bohatou historii a mnozí lidé tvrdí, že je doslova nabitý mystickou atmosférou. K jeho zajímavostem patří

menhiry (najdete jich tu více než dvě stovky) a také několik proslulých kruhových kostelů, které pocházejí z druhé poloviny 12. století a podle některých badatelů jsou dílem templářských rytířů. To je také důvod, proč se někteří záhadologové domnívají, že je na Bornholmu ukrytý templářský poklad.

Jde o pouhé spekulace?

Hypotézu o tom, že stoupenci rytířského a náboženského řádu templářů před více než osmi staletími ukryli právě zde svatý grál a archu úmluvy, rozvinuli ve své knize Tajný ostrov templářů dánský spisovatel Erling Haagensen společně s britským kolegou Henry Lincolnem. Opírají se mimo jiné o to, že na skalnatém ostrově žili předci šlechticů, kteří templářský řád založili. Dále pak upozorňují na skutečnost, že zdejší kruhové středověké kostely byly vybudované v duchu posvátného geometrického řádu, který templáři uplatňovali v rámci celé Evropy. Jejich nákresy a výpočty dokazují, že kostely mají matematicky přesný půdorys a geometrické uspořádání. Vytvářejí obrazec šesticípé hvězdy, které se rovněž říká Davidova. Mohlo by jít o klíč k celé záhadě, o „mapu“ s nápovědou k ukrytým pokladům?

Další zajímavé okolnosti a fakta

Odvážné teorii nahrává i to, že na Bornholmu byly během vykopávek mezi lety 1985 - 86 nalezeny asi tři tisíce malých a poměrně složitě vyřezaných zlatých figurek. Jejich původ odborníci datovali do let 400 až 600, kdy byl ve Francii u moci rod Merovejců. Merovejci o sobě prohlašovali, že pocházejí z linie biblického krále Davida, jejich potomci později osídlili Burgundsko, kde byl ve 12. století templářský řád založen. Ve staré severštině se navíc Bornholm nazýval Borgundarholm a svého času tu opravdu sídlil i templářský velmistr Jakob Charr.

Kromě toho vykopávky z roku 1997 odhalily pod podlahou kostela v Österlars neobvyklé kamenné struktury. Mohlo by jít například o tajnou kryptu. A také další kostel z geometrického vzorce Bornholmu, Olsker, vykazuje známky toho, že by se pod jeho schodištěm mohly ukrývat neznámé podzemní prostory. Ovšem žádná z podzemních anomálií nebyla dosud prověřena. Budeme tedy muset vyčkat na to, zda bude povolen podrobnější průzkum lokalit a objeví se nějaké nové informace.

(xar)

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

126274
DnesDnes157
VčeraVčera214
Tento týdenTento týden1265
Tento měsícTento měsíc5506

Partnerské weby