Historie panského sídla Winchesterů je pokládána za jednu z nejpodivuhodnějších a je prý nejrozsáhlejším tajuplným místem v USA.

Zázračné dítě  

Příběh panského sídla Winchester začíná de

facto v září 1839,  kdy se Lonardu a Sarah Pardee v městě New Haves (stát Connecticut) narodila holčička, která dostala také jméno Sarah. Dá se o ní říci, že byla zázračným dítětem. Ve dvanácti letech ovládala plynule latinu, francouzštinu, španělštinu a italštinu. Vzdělání získala v prestižních soukromých školách. Byla také hudebně nadaná a vítaná na všech společenských akcích. I když byla malá a drobná, vyvažovala to její krása. Navíc již jako mladá dívka znala zednářsko-rosekruciánské rituály a symboliky. Díky tomu, že v jejím příbuzenstvu byli zednáři. Zaujala ji také numerologie. Rodina patřila k „lepší“ střední třídě.

Revoluční puška dobyla Západ

   V době, kdy Sarah vyrůstala, dospíval v jiné prominentní  rodině v New Haven mladý muž. Jmenoval se William Wirt Winchester, byl synem Olivera Winchestera, výrobce košil a podnikatele. V roce 1857 Oliver převzal podnik a začal se zabývat konstrukcí opakovací pušky, která nesla jeho jméno. Dokázala vystřelit jednu ránu za tři sekundy a stala se první opravdovou opakovací puškou, oblíbenou mezi vojáky. Ale rozšíření winchestrovky nastalo až po válce Severu proti Jihu a není přehnané, když se tvrdí, že právě tato opakovací puška dobyla Západ.

 Peníze se  Oliveru Winchesterovi hrnuly a brzy z něj byl boháč. Založil novou společnost a nazval ji  Winchester Repeating Armi – Company.

Jednoho dne se Sarah a William potkali, zamilovali a 30. září  1862, v době vrcholící občanské války, byli v New Haven sezdáni.

Temný vzkaz ze záhrobí  

 O čtyři roky později Sarah porodila dceru Annie Pardee Winchester. Ale její štěstí trvalo jen krátce,  protože děvčátko onemocnělo a zemřelo. Sarah tato událost zasáhla natolik, že se stáhla do sebe a po určitou dobu balancovala na pokraji šílenství. Úplně se vzpamatovala po deseti letech, kdy se vrátila ke svému normálnímu životu. Manželé se rozhodli, že již nikdy nebudou mít dítě.

   Ale netrvalo dlouho a Sarah zasáhla další tragédie. Její manžel William, nyní dědic Winchesterovské říše, byl postižen plicní tuberkulózou. Zemřel 7. března 1881. Po jeho smrti Sarah zdědila více než 20 milionů dolarů, v té době nesmírnou sumu, a také získala výrazný podíl ve Winchester Repeating Arms-Company. Stala se tak jednou z nejbohatších žen na světě.

Aby se vzpamatovala, odcestovala na necelé tři roky do Evropy. Neví se přesně, kde všude pobývala, ale prý navštěvovala místa, která  měla něco společného s okultismem, zednáři nebo rosekruciány.

Po návratu do Spojených států jí přítel navrhl, že by si mohla promluvit se spiritisty o své ztrátě. Souhlasila, a tak ji navštívil bostonský spiritista Adam Coonsovy. Dlužno dodat, že o tomto setkání se nedochovaly žádné záznamy. Podle lidového vyprávění vzkázal Sarah manžel, že za úmrtími je prokletí zbraně, kterou rodina Winchesterova vytvořila. Vzkázal jí, aby prodala majetek a našla si jinde nový domov. Mělo to však temný dodatek - pokud Sarah zastaví stavbu nového sídla, zemře.

Neuvěřitelné ohromující bludiště

 Krátce po seanci Sarah prodala dům v New Havenu a pak se vydala na západ, do Kalifornie. Věřila, že ji vede duch jejího zemřelého manžela. V roce 1884dorazila do Santa Clara Valley (San Jose). Tady našla rozestavěný dům o šesti místnostech, jehož majitelem byl doktor Caldwell. Začala s ním jednat a brzy ho přesvědčila, že  dům prodal i s pozemkem o rozloze 162 akrů. Sarah zahodila všechny předchozí plány domu a začala stavět tak, jak ji náhodně napadlo. Byla jediným projektantem a architektem stavby. Osmatřicet let se stavělo, přestavovalo, měnilo... V práci bylo čtyřiadvacet hodin denně po celý rok 22 dělníků. 

Plynuly dny, týdny, měsíce a budova se rozrostla do výšky (na sedm pater) i do šířky. Dům byl doslova bludištěm, některé schody nikam nevedly, byly tam slepé komíny, světlíky a řada dalších zvláštností.

Posedlost číslem 13

     Na budově bylo na první pohled zřejmé, že Sarah byla posedlá číslem 13. Dokonce i její testament byl vyhotoven ve třinácti kopiích. Téměř všechna okna obsahovala třináct tabulek skla. Stěny měly třináct panelů, mnoho dřevěných podlah mělo třináct úseků atd.

    I když se nám může tato stavba zdát čirým šílenstvím, pro Sarah vše dávalo smysl. Byla přesvědčena, že tímto způsobem může ovládat  duchy, kteří přišli do domu se zlými úmysly.

Sarah ve stavbě pokračovala, žila v melancholické samotě, stýkala se jen s úředníky, dělníky a samozřejmě duchy. Traduje se, že v bezesných nocích, kdy rozmlouvala s duchovním světem o návrzích pro dům (teď již spíše sídla), často hrála na klavír do ranních hodin. A kolemjdoucí její hru obdivovali.

     V roce 1906, kdy měla budova sedm podlaží, postihlo San Francisco zemětřesení. Dům Winchesterů byl téměř v troskách. První tři patra domu se zhroutila do zahrady a nikdy již nebyla přistavěna. Kromě toho krb, který byl umístěn v místnosti, ve které paní Winchester spala, se v době zemětřesení zkroutil. Ale ženě se nic nestalo.

Další měsíce dělníci pracovali na napravení škod, které způsobilo zemětřesení. A stavělo se dál.

Po smrti Sarah vypuklo rabování

Čtvrtého září 1922 odešla Sarah po sezení s duchy do ložnice a nad ránem zemřela ve spánku ve věku 83 let. Veškerý majetek krátce před smrtí odkázala neteři Frances Marrion. Je jasné, že její bankovní účet se značně zmenšil. Ale bylo na něm ještě dost. Říkalo se, že někde v domě se nachází trezor, ve kterém jsou uloženy šperky a zlatý servis. Její příbuzní otvírali, i násilím, řadu trezorů, ale našli jen staré ponožky, výstřižky z novin, dětské vlasy a vlněné spodní prádlo. Zlatý servis nebyl nalezen.

Sídlo bylo prodáno skupině investorů, kteří měli v plánu je využít jako turistickou atrakci. Podle informací v něm bylo 148 pokojů, ale půdorys byl tak matoucí, že při každém počítání pokojů vyšlo jiné číslo. Jednou se dokonce tvrdilo, že v domě je 160 pokojů.

Kulturní památka plná duchů

Je těžké oddělit legendy od skutečnosti. Ale jde o tak neobvyklou stavbu s výjimečnou historií, že tajemný dům Winchesterů, jak se také neobvyklému sídlu říká, je dnes kalifornskou národní kulturní památkou. Sídlo je pro veřejnost denně přístupné a fascinuje nejen turisty, ale hlavně záhadology. Mnozí návštěvníci prý při prohlídce domu cítili silnou energii nebo dokonce viděli tajemné postavy, které ihned zmizely. A někteří prý zaslechli zvuky kladiv, pil a ruch stavebních prací. A tak asi dělníci pokračuji ve stavbě i na onom světě…

Karel Kýr

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

126275
DnesDnes160
VčeraVčera214
Tento týdenTento týden1268
Tento měsícTento měsíc5509

Partnerské weby