Domů, kde straší, je mnoho i v dnešní moderní době. Někdy opravdu, jinde je to diskutabilní. Příběh mistra topenáře je ovšem pravdivý... Když v roce 1953 Harry Martindale instaloval centrální vytápění ve sklepě domu účetního v městě Yorku v Anglii, vyvrtal ve zdi díru. Najednou uslyšel zvuky trubky a ze zdi "vystoupil" římský legionář. Za chvíli se ukázal další na koni a za ním celý oddíl. Všichni byli stejně oblečeni, na hlav ách měli helmy a za pasem krátké meče.

Bylo by možné obvinit topenáře, že ztratil smysly, kdyby nebylo skutečnosti, že pod domem účetního kdysi vedla římská cesta. V parapsychologii existuje termín "kamenné nahrávky". Jde o to, že určité události z minulosti zůstanou "zapsané" na místě, ve kterém se odehrály. Z historie je známé, že York často ohrožovaly římské legie. Proč obvykle zůstanou  napsané pouze některé události a jaký mechanismus způsobuje jejich náhlé opakování, to se zatím nepodařilo objasnit.

Poznaňské strašidlo

V jistém domě v Poznani v Polsku však musel zasáhnout exorcista. Ve starém domě v centru města v dvoupokojovém bytě mladých manželů po půlnoci "něco" začalo vyhazovat skleničky z polic, otevírat dveře chladničky, demolovat kuchyni. Další tři dny se nedělo nic. Potom začaly problémy znovu. Nejhorší však mělo teprve přijít. Když se jistého večera dívali manželé na televizní program, obraz najednou zmizel a na obrazovce se ukázala zkřivená tvář starého muže. Muž chtěl televizor vypnout, ale nešlo to. Duch přicházel výlučně v noci. Neměli již pochybnosti, že musí vyhledat pomoc exorcisty. Kněz prosil ducha, aby opustil dané místo. Doprovodil ho tam, kam patří. Kněz také upozorňuje, že tyto bytosti jsou plny hněvu a zlosti, jelikož trpí, nemají kam jít, nevědí, co se s nimi děje. Proto zůstávají tam, kde byly během svého života. Když se jejich zlá energie neutralizuje, opustí dané místo.
A kdo strašil ve starém domě uprostřed Poznaně? Manželé  Manczykovi zdědili byt po babičce, milé, veselé, věčně se usmívající ženě, kterou měl každý rád. Měla hodně známých, mezi jinými i kolegu ze školy, uzavřeného, zakaboněného člověka, kterého neměl nikdo rád. Pouze ona v něm dokázala najít dobré vlastnosti. Na jejím pohřbu onen kolega hodně plakal a na jaře zemřel i on. Upil se k smrti. Po smrti se vrátil na jediné místo, na kterém se setkal s přátelským zacházením.

Falešní duchové

Farnost Borley v Suffolku byla považovaná za duchy nejnavštěvovanější dům v celé Anglii. Obýval ji velebný pan Henry Bull a jeho syn Harry. Oba muži tvrdili, že vídávají celé davy duchů a strašidel, kterým panuje abatyše -- přízrak. Tvrdili, že duchové chodí chodbami farnosti a projíždí zde i vůz, který kočíruje člověk bez hlavy. Později farnost obývala rodina velebného pána Guya Smitha. Novinář a badatel paranormálních jevů Harry Price napsal, že se Smithovi nastěhovali do domu v roce 1928. Budovu tehdy obývaly ropuchy, žáby, hadi a jiná havěť. Rodina v duchy nevěřila, ale svůj názor musela rychle změnit. V brzké době se v domě rozezněly neviditelné zvonečky, začal se ozývat tajemný šepot, bylo slyšet
kroky, otevíraly a zavíraly se dveře a podobně.

Následkem toho farnost znovu změnila majitele. S nastěhováním rodiny Foysterovy se situace ještě zhoršila. Každou chvíli vznikl požár, nábytek se přemísťoval sám od sebe, něco strhávalo z postele peřiny, jakási tajemná Marianna neustále psala po stěnách prosby o pomoc. Nejzajímavější bylo, že všechno se odehrávalo pouze v přítomnosti badatele paranormálních jevů Pricea. Právě to podnítilo vědce ze Sdružení pro metapsychický výzkum, aby se začali věcí hlouběji zabývat. Ukázalo se, že všechno má na svědomí Price a jeho pomocník Foyster. Jako většinou šlo o peníze: parapsycholog napsal o farnosti několik knih, na kterých celkem dobře vydělal. A tak skončila legenda o "posedlé farnosti".
(han)
 

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

124475
DnesDnes19
VčeraVčera318
Tento týdenTento týden2325
Tento měsícTento měsíc5637

Partnerské weby