3011sila 2Menhir své pojmenování získal z bretonštiny, kdy doslovný překlad zní „dlouhý kámen“. Vztyčené kamenné stély lze najít po celém světě, proslulá je jimi Francie, ale především Velká Británie, kde je jich nejvíce. Nemálo je jich i na našem území a význam je

dodnes záhadou. Někteří záhadologové zastávají názor, že je lidé kdysi vybírali i podle jejich složení.

K čemu sloužily?

Skeptici se domnívají, že jejich význam je čistě užitkový, sloužily údajně jako rozcestníky, nebo jako hraniční sloupky polí. Často prý jde o hříčku přírody. Tato tvrzení ale nevysvětlují, proč se lidé v dobách, kdy doprava obřího kamene z místa na místo znamenala velké úsilí, vůbec namáhali.Některé teorie tvrdí, že se jedná o pravěký kalendář, ve kterém je skryto vše, co tehdy potřebovali lidé vědět nejen o dnech, ale také o ročních obdobích.Odvážnější hypotézy jdou ještě dál, menhiry měly upravovat energetické toky. Dávaly tak možnost Zemi být v naprosté rovnováze s přírodou. Ale záhadné kameny mohou být prý i dílem mimozemských návštěvníků. Je pravdou, že v současné době jsou jaksi stranou zájmu vědců.

Slavný Stonehenge i Carnac

Mezi nejznámější seskupení menhirů patří zcela jistě Stonehenge. Tento komplex měl vzniknout před dvěma až třemi tisíci lety před naším letopočtem, některé kameny váží desítky tun. Že se nejedná o žádnou hříčku přírody, ale dílo člověka, víme. Proč jej lidé postavili, dodnes nedokázal nikdo jasně vysvětlit.Další záhadou je megalitická řada ve francouzském Carnacu. Tvoří ji megalitické menhiry a dolmeny rozkládající se na více než čtyřech kilometrech. Rozestavění do souběžných nebo vějířovitých řad nedává vědcům spát dodnes. Lidé je takto poskládali dlouho před tím, než se začaly stavět pyramidy. Proč se tehdy lidé tak nadřeli a co konkrétně zamýšleli, když kameny vztyčovali? To nikdo netuší.Je údajně možné, že se jedná o zbytky pohřebních komor. Také se ale hovoří o jakémsi vysílači, který měl umožňovat kontakt s mimozemskými civilizacemi.

Pověst o zkamenělém mnichovi

Naše menhiry jsou poněkud mladší a stojí především osamoceně. K vidění jsou sice i kamenné řady, ale jedná se spíše o seskupení menších kamenů.Některé z nich jsou hodně proslulé, často navštěvované a vážou se k nim i zajímavé pověsti. Například Kamenný pastýř stojící kousek u obce Klobuky, nedaleko Loun, nahání trochu i strach. Stojí v polích, překáží zemědělcům, ovšem přesunout se jej nikdo neodváží. Pokud s ním totiž měl v minulosti snahu kdokoli manipulovat, jeho krávy pak dojily krev. Sám se k obci prý pomaličku přibližuje a až se dostane ke kostelu, přijde konec světa. Lidé u něj čerpají energii, někteří se ale zmiňují, že není pozitivní. Mnohým se totiž v jeho blízkosti točí hlava nebo ztrácejí energii.Zakletý mnich u Drahomyšle nedaleko Žatce má pro změnu velmi silnou, magickou, moc. Kdysi se zde zamiloval mladý mnich do krásné dívky. Na jejich vztah ale přišel opat, který mnicha proklel a ten díky kletbě zkameněl. Dívka byla obviněna z čarodějnictví a upálena. S menhirem prý nejde nikterak hnout. Kámen se svého místa prostě nechce vzdát. Kamenná panna u Rakovníka zase představuje zkamenělou dívku. Byla prý velmi zlá a ráda lidem ubližovala. Jednou se rozhodla při projížďce na koni přeskočit odpočívajícího starce sedícího u cesty. Když se odhodlala ke skoku, stařec povstal, ukázal na dívku rukou a cosi vyřkl. Dívka z koně spadla a na místě zkameněla.

Naďa Kučerová

Sleva - předplatné

titul horo 4 fill 330x462

 

Spiritobchod

134485
DnesDnes275
VčeraVčera229
Tento týdenTento týden1737
Tento měsícTento měsíc6515

Partnerské weby

Apartmány, ubytování Teplice