Předplaďte si

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské weby

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

O záhadných mořských stvořeních si často vyprávěli námořníci, aby si snad ukrátili dlouhé dny a týdny na moři, avšak mezi skutečně doloženými tvory se ocitly také tajemné mořské panny. Velký anglický mořeplavec

Henry Hudson si 15. června 1608, poblíž ostrovů Novaja zemlja u severních břehů Ruska, nevzrušeně do svého deníku zapsal: "Dnes ráno se jeden z našich mužů podíval přes palubu a uviděl mořskou pannu." Toto stvoření, které plavalo blízko lodi a zíralo na námořníky, spatřil i další člen posádky. Tito dva námořníci - Thomas Hilles a Robert Raynar - potom shodně tvrdili, že tělo mořské panny bylo velké jako tělo muže, mělo ženský zadek a prsa, bledou pleť, dlouhé černé vlasy a ocas jako delfín s puntíky jako makrela.

V 17. století nebyla víra v mořské lidi o nic menší než ve století dvanáctém, kdy jich bylo v mořích kolem Británie spatřeno bezpočet. Tato víra byla mezi námořníky živá ještě v době, když si roku 1817 kapitán Asa Swift z lodi Leonidas cestou z New Yorku do Le Havru povšiml podivné ryby, kterou všichni považovali za mořskou pannu. Přestože spatření tvorové zřejmě představovali mořské savce, například tuleně, kapustňáky a morony, většina námořníků o mořských vílách vyprávěla jako o ženách s rybím ocasem a dlouhými vlasy, které drží v ruce zrcadlo s hřebenem. Takový byl též obraz panny, který se vyskytoval na erbech v kostelích a na štítech hostinců. Tato mořská panna je patrně dědičkou dávných božstev pocházejících až z pátého tisíciletí před naším letopočtem, k nimž patří bAbylonská bohyně s rybím ocasem Oannes a syrská měsíční bohyně Atargatis. Mořské panny jsou proslulé i svým překrásným hlasem, který je pojí se sirénami z klasické mytologie, původně říčními nymfami, jež byly zpola ženou a zpola ptákem, přičemž svým překrásným zpěvem lákaly mořeplavce do záhuby. V západních námořních příbězích pak mořské panny symbolizují tradiční předzvěst ztroskotání.

(vel)

Foto: F.A.L.

E-Shop

 
 
 

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

100298
DnesDnes504
VčeraVčera570
Tento týdenTento týden2299
Tento měsícTento měsíc14502

 

Časopis HOROSKOPY vám i v mlhavých ránech pomůže najít směr!

Horoskopy: S čím můžete počítat v listopadu v rámci zdraví a lásky? Tarotový, andělský, babylonský a studentský horoskop, osud podle kostek, jedinečný výklad starých orákul, lunární kalendář, rady pro každý den…

Svět kolem nás: Tajemství mořské panny, pronásledovatel čarodějnic.

Arteterapie podle zvěrokruhu: Léčivá a harmonizační mandala na měsíc listopad.

Cesta za tajemstvím věků: Tajemství Bílého domu.

Další články: Magie čisté sexuality, koláč jako symbol národní hrdosti, čas Štíra, hrozí světu démonické síly? Astrální cestován, dračí obludy, znamení zvěrokruhu a alkohol, rodičovská magie - jaké jméno dát dítěti?

Zábavný test: Je čas vaším nepřítelem?

Aktivační bod na obálce: Zaměřen na peníze!

Sudoku, křížovka + katalog Zásilkového obchodu Spirit zdarma!

Malá ochutnávka z čísla právě zde