O záhadných mořských stvořeních si často vyprávěli námořníci, aby si snad ukrátili dlouhé dny a týdny na moři, avšak mezi skutečně doloženými tvory se ocitly také tajemné mořské panny. Velký anglický mořeplavec

Henry Hudson si 15. června 1608, poblíž ostrovů Novaja zemlja u severních břehů Ruska, nevzrušeně do svého deníku zapsal: "Dnes ráno se jeden z našich mužů podíval přes palubu a uviděl mořskou pannu." Toto stvoření, které plavalo blízko lodi a zíralo na námořníky, spatřil i další člen posádky. Tito dva námořníci - Thomas Hilles a Robert Raynar - potom shodně tvrdili, že tělo mořské panny bylo velké jako tělo muže, mělo ženský zadek a prsa, bledou pleť, dlouhé černé vlasy a ocas jako delfín s puntíky jako makrela.

V 17. století nebyla víra v mořské lidi o nic menší než ve století dvanáctém, kdy jich bylo v mořích kolem Británie spatřeno bezpočet. Tato víra byla mezi námořníky živá ještě v době, když si roku 1817 kapitán Asa Swift z lodi Leonidas cestou z New Yorku do Le Havru povšiml podivné ryby, kterou všichni považovali za mořskou pannu. Přestože spatření tvorové zřejmě představovali mořské savce, například tuleně, kapustňáky a morony, většina námořníků o mořských vílách vyprávěla jako o ženách s rybím ocasem a dlouhými vlasy, které drží v ruce zrcadlo s hřebenem. Takový byl též obraz panny, který se vyskytoval na erbech v kostelích a na štítech hostinců. Tato mořská panna je patrně dědičkou dávných božstev pocházejících až z pátého tisíciletí před naším letopočtem, k nimž patří bAbylonská bohyně s rybím ocasem Oannes a syrská měsíční bohyně Atargatis. Mořské panny jsou proslulé i svým překrásným hlasem, který je pojí se sirénami z klasické mytologie, původně říčními nymfami, jež byly zpola ženou a zpola ptákem, přičemž svým překrásným zpěvem lákaly mořeplavce do záhuby. V západních námořních příbězích pak mořské panny symbolizují tradiční předzvěst ztroskotání.

(vel)

Foto: F.A.L.

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

116784
DnesDnes193
VčeraVčera221
Tento týdenTento týden193
Tento měsícTento měsíc5049

Partnerské weby