Bílý dům, oficiální sídlo a pracoviště prezidentů Spojených států amerických, je jednou z nejznámějších budov světa. Výstavba v pozdně gregoriánském stylu započala 13. října 1792. Typickou barvu získal Bílý dům po požáru v roce 1814. Od té doby prošel

několika renovacemi a přestavbami. Ročně jej navštíví bezmála dva miliony lidí. A touží se tam dostat nejeden mocný muž či žena. Odtud se vládne prakticky celému světu. Jenže, stavba je prý prokletá a toto prokletí pak padá i na všechny prezidenty.

Kletba indiánského válečníka

Indiánský náčelník Tekumseh vedl nejeden boj proti „bílému muži“, snažil se ochránit svůj lid. Když v roce 1813 v jedné bitvě padl, jeho bratr proklel americké prezidenty. Od té doby zemřelo několik prezidentů velmi zvláštní smrtí. Skeptikové sice tvrdí, že se jedná o velkou shodu náhod, ale nelze popřít, že některá úmrtí jsou dodnes záhadou.

Prvním prezidentem, který podlehl kletbě, byl William Henry Harrison zvolený v roce 1840. Z obyčejného nachlazení se rozvinul zápal plic, kterému podlehl. Série pokračovala. Když byl v roce 1860 zvolen prezidentem Abraham Lincoln, stal se obětí vraždy. James Abram Garfield, zvolený v roce 1880, byl také zavražděn. Nejspíše není jen náhoda, že stejně zahynul další prezident William McKinley, zvolený v roce 1900.

Další prezident Warren Harding, zvolený v roce 1920, zemřel na infarkt. Na mozkovou mrtvici zemřel Franklin Delano Roosevelt, zvolený v roce 1940, a opět zavražděn byl John Fitzerald Kennedy (zvolený v roce 1960).

Série úmrtí končí Ronaldem Reganem, kterého zvolili v roce 1980. Zemřel sice na Alzheimerovu chorobu, ale přežil pokus o atentát. Střela jen zázrakem minula srdce, postřeleni byli tehdy i další lidé.

Konspirační teorie se úmrtími prezidentů stále zabývají a vznikají nová a nová vysvětlení. Říká se, že každý prezident zvolený v roce končícím nulou zemře…

Vzácný stůl Resolut

Vybudována byla v roce 1909 a právě zde prezidenti úřadují. Řeč je o Oválné pracovně. Její součástí je masivní dřevěný stůl (Resolute desk), za kterým sedávalo již mnoho mocných mužů. Je darem anglické královny Viktorie, prezident Rutherford B. Hayes ho obdržel v roce 1880.

Má velmi zajímavou historii. Vyroben byl z lodi Resolute, jež byla ve flotile několika lodí pátrajících po badateli siru Johnu Franklinovi. Zmizel v kanadské Arktidě. Resolute jako jediná přečkala ledové sevření a pak se opuštěná plavila po moři. Její osud symbolizuje sílu Británie a její dobré vztahy s ostatními státy, proto se královna rozhodla k výrobě hned tří stolů.

Někteří truhláři dnes vyrábějí věrné repliky stolu, ale cena je i tak velmi vysoká.

Pravdou je, že právě stůl je magnetem pro duchy. Rád si u něj hrál například malý syn J. F. Kennedyho, který tu s někým hovořil.

Přízrak bloudící po chodbách

Několik svědků již odpřísáhlo, že vidělo ducha Abrahama Lincolna. Viděn byl personálem, náhodnými návštěvníky, ale i samotnými prezidenty. Se svou zkušeností se zjevením se svěřil například Ronald Regan nebo George Bush.

Jeho neklidná duše zde bdí a střeží vše, co se kolem Spojených států děje. Prý také proto, že jemu samotnému nebylo umožněno dokončit vše, co začal. Zjevuje se tedy nejvíce ve chvílích, kdy se kolem jeho země něco důležitého děje.

Dalším přízrakem, který děsí místní, je duch Adamsovy manželky Abigail. Bloudí po chodbách, ale nejvíce se prý zdržuje ve východním pokoji, kde kdysi sušila prádlo. V době, kdy zde byla spatřena, se pokojem linula příjemná vůně mýdla.

Bílý dům je tedy obestřen mnoha tajemstvími. Monumentální stavba tak získává na popularitě ještě i v jiném rozměru.

Naďa Kučerová

Předplaťte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

 

Inzerce pro aktuální týden

Spiritobchod

116784
DnesDnes188
VčeraVčera221
Tento týdenTento týden188
Tento měsícTento měsíc5044

Partnerské weby