Předplaďte si nás

Předplatné měsíčníku HOROSKOPY

983599
DnesDnes246
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden931
Tento měsícTento měsíc15128

Home

Záhadné vodní bytosti

Hodnocení uživatelů: 0 / 5

Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Slavný hudební skladatel Antonín Dvořák pobýval na Vysoké u Příbrami, kde v roce 1884 koupil od hraběte Václava Kounice půvabný zámeček, dnes je v něm známé muzeum. Pokud se vydáte k romantickému Rusalčinu jezírku a zahloubáte se do zdejších

pověstí, pochopíte, že si Dvořák nemohl vybrat příhodnější kraj a místo. Různé nehmotné bytosti prapodivného původu se zde zjevovaly odedávna, ještě ve 30. letech minulého století tu strašila divná „mlhová paní“.

„Tančící mlhy“

Rusalky obdržely své jméno podle staroslovanského výrazu „ruslo“ (vláha, vlhkost či poříčí), v antice se nazývaly nymfy, na Východě navky. Víly lákaly pocestné ke smrtícím rejům a tancům, ale rusalky ochraňovaly studánky a prameny. Jak se dostaly do bájí? Podle všeho se mohlo jednat o určité atmosférické anomálie, „tančící mlhy“ (výpary), které útočí na lidské biopole. Stručně řečeno, někdy se chovají jako známí energetičtí upíři. Normálně si člověka nevšimnou, ale když se s nimi dostane do kontaktu (například dotekem, vdechováním či zvědavostí), dojde k „útoku“. Napadený se stane „magnetem“, jeho biopole je oslabeno, cítí se unavený. Pokud toto vyčerpání (či oslabení) překročí jistou mez, může člověk i zemřít.

Víly v pověstech

Někde se tradovalo, že se rusalky rekrutují z dušiček nepokřtěných dětí, či z duší utopených a zardoušených dívek. Víly souvisejí se sexuálními pravzory (tzv archetypy), s kultem plodnosti. V pověstech zastupují ženský princip, a co je podivné, také „studený oheň“. Stačí zalistovat v pohádkách, kde se píše, že víla má chladné a průsvitné tělo, ale ohnivé srdce. Víly byly velmi krásné a půvabné, v tom prý byla i jejich nebezpečná síla. Také dnes řada krásných a chytrých žen dokáže s mužskou mentalitou pořádně zacvičit, a nemusí bydlet někde u studánky či u posvátného jezírka.

Jezinky u studánek

Rusalky a víly prý měly také „nepovedené“ rodové větve, říkalo se jim různě: ennye, ohnivky, smrtky, volduchy, jezinky a divoženky. Jezinky jsou z magického hlediska nejzajímavější. Proč? Slučují v sobě vodní a vzdušný živel, proto častokrát žily u studánek s mrtvou vodou. Jezinky naplňovaly hvozdy a chmurné končiny svým výskotem a také strašily lidi. U obce Kařez žily bíle oděné jezinky přímo v lesní tůni. V noci vyplavaly ven a útočily na osamělé mládence.

(nov)

E-Shop

Počasí Ústí nad Labem - Slunečno.cz

Partnerské weby

S HOROSKOPY vás v podzimních dnech nic nezaskočí!

Horoskopy: S čím můžete počítat v říjnu v rámci zdraví a lásky? Tarotový, andělský, babylonský a studentský horoskop, osud podle kostek, jedinečný výklad starých orákul, lunární kalendář, rady pro každý den…

Svět kolem nás: Věštící stromy druidů, jak určit stáří hvězd?

Arteterapie podle zvěrokruhu: Léčivá a harmonizační mandala na měsíc říjen.

Cesta za tajemstvím věků: Nejzáhadnější kniha světa.

Další články: Po stopách loupežníka Grasela, záhadní vyslanci z jiných světů, čas Vah, rostlinná magie. Zvláštní sekta, středověká lovestory, mekka alchymie….

Zábavný test: Umíte najít v životě štěstí?

Aktivační bod na obálce: Zaměřen na zdraví.

Sudoku, křížovka + katalog Zásilkového obchodu Spirit zdarma!

Malá ochutnávka z čísla právě zde